دسته‌بندی نشده

چای

رایج ترین نوشیدنی در ایران و جهان،همین چای خودمونِ.

چای یه نوشیدنی معطره که معمولا با ریختن آب جوش روی برگهای فرآوری شده ی گیاه camellia sinensis  که یک گیاه همیشه سبز و بومی آسیای شرقی است، تهیه می شود. بعد از آب ، چای پرمصرف ترین نوشیدنی جهان است.

درزمان سلسله ی شانگ که درجنوب غربی چین قرارداشت ،ازچای به عنوان یک نوشیدنی دارویی استفاده می کردند که گفته میشود سرچشمه چای از این جا نشات گرفته است.یکی ازمتن های پزشکی که توسط Hua Tuo (پزشک چینی در زمان های قدیم)نوشته شده،نوشیدن چای را در قرن سوم میلادی نشان می دهد. در زمان سلسله ی تانگ، محبوبیت چای بیشترشد و درسایرکشورهای شرق آسیا هم گسترش پیداکرد.

در قرن شانزدهم،تاجران و کشیشان پرتغالی در لبنان با چای آشنایی پیدا کردند واین نوشیدنی دلپذیررا به اروپا معرفی کردند.

درقرن هفدهم،چای در میان انگلیسی ها رواج پیدا کرد.درآن هنگام انگلیسی ها به تولید و تجارت چای به صورت گسترده با هند شدند؛ در سال2016، 62 درصد از چای دنیا توسط هند و چین تامین می شد.

چای انواع مختلفی دارد. چای سیاه به خاطر کافئین زیادی که دارد از پرمصرف ترین نوشیدنی ها در غرب به شمار می رود ولی در مقابلش چای سبز با کافئین کمتر یک نوشیدنی سالمتر است. چای سبز گونه ای از چای سیاه است و تفاوتشان درمراحل وفرایند تولید آنهاست.چای سبز فرآوری نمی شود و درنتیجه رنگش سبز می ماند ،ولی چای سیاه تحت مراحل فرآوری طعم ورنگ متفاوتی می گیرد که ناشی از میزان اکسیداسیونه که درمیزان کافئین وآنتی اکسیدان نهایی موجود در چای تفاوت ایجاد می کند.

خواص چای سبزبه قدری بیشمار است که در یک عبارت می توان آن را *درمان تمام بیماری ها و راهی برای زیبایی تناسب اندام* معرفی کرد. نوشیدن چای سبز را عاملی برای جلوگیری از ابتلا به سرطان می دانند، چرا که میزان آنتی اکسیدان های موجود در آن 100 برابر تاثیرگذارتر از ویتامین C و 25 برابر تاثیرگذارتر از ویتامین E است. (توجه کنیم که ویتامین C و E به عنوان دو آنتی اکسیدان مهم مطرح هستند.)

چای سفید از گلبرک ها وجوانه های تازه گیاه چای به وجود می آید.این گلبرگ ها را برای جلوگیری از اکسایش در مقابل نورطبیعی آفتاب خشک کرده وبعدمراحل طی کردن تهیه چای را انجام می دهند.کافئین چای سفید خیلی پائین است. چون چای سفید از غنچه‌های نورس و بازنشده برگ‌های چای تهیه می‌شود و همین مسئله موجب شده تا چای سفید این روزها در بسیاری از کشورهای مشرق زمین به ویژه چین، ایران و هند در گروه گرانترین چای‌ها و دمنوش‌های طبیعی شناخته شود.

چای اولانگ یا اولونگ ، این چای هم از همون برگcamellia sinensis  درست می شود.این چای ازنظرسطح کافئین بین چای سیاه و سبز قراردارد واکسیداسیون کمتری نسبت به چای سیاه دارد.در رژیم های کاهش وزن از این چای استفاده می شود.این چای باید در حد تعادل مصرف شود،زیرا مصرف بی رویه اولانگ به علت کافئین زیاد باعث تپش قلب،اضطراب و بی خوابی می شود.

چای ارل گری  یک نوع چای مخلوط است است با افزودن روغن ترنج ترکیب و ساخته می‌شود. روغن معطر پوست ترنج به چای سیاه افزوده می‌شود تا مزه منحصر به فرد را به ارل گری بدهد. ارل گری یکی از محبوب ترین چای ها درسرتاسر جهان به شمار می رود.

چای پوئر از نوعی تخمیرخاص چای سبز به دست می آید وتخمیرآن حدود شش ماه تا یک سال به طول می انجامد.ریشه این چای به استان یونان در چین وبه دور سلسله شرقی هان بازمی گردد.این نوشیدنی خمیری خراب نمیشودوبه همین دلیل چینی ها در گذشته از این چای درسفرهای طولانی خود استفاده میکردند.این چای هر چه کهنه تر باشدارزشش بیشتر است.در چین چای پوئری پیدا میشود که نیم قرن اعتبار دارد.این چای مزه ای تند دارد وحتی میتونه از چای سیاه پررنگ تر باشد.مصرف این چای به کاهش کلسترول،افزایش تولید بزاق،هضم غذا وهوشیاری فرد،کمک می کند.

چای ماچا چایی است که از پودر چای سبز به دست آمده است.

ماچا نوعی خاص از چای سبز است که از چند صد سال پیش در کشورهای آسیایی برای درمان برخی بیماری‌ها، حفاظت از بدن و نیروبخشی استعمال می‌شود. چای ماچا از جمله نوشیدنی‌های پرطرفدار در چین و آسیا است. ماچا نوعی پودر بدست آمده از چای سبز است که علاوه بر خواص چربی‌سوز، بو ورنگ بسیار خوبی دارد..

خاستگاه ماچا به سلسله تانگ در چین باز می گردد . در آن دوران استفاده از پودر چای در چین بسیار رواج یافت . ماچا توسط راهبان بودایی که به چین سفر کرده بودند به ژاپنی ها معرفی شد. این پودرسبزدرخشان سپس به بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ ژاپن تبدیل شد.


ماچا یکی از غنی‌ترین منابع آنتی‌اکسیدان به‌شمار می‌آید. ماچا به‌علت وجود کاتچین و آمینواسید سوخت‌وساز بدن را تقویت کرده و به کاهش وزن کمک می‌کند.علاوه بر این، کاتچین موجود در ماچا،آنتی اکسیدانی ست که به خصوصیات ضدسرطانی مشهور است و محققان دریافته‌اند که ماچا نسبت به سایر انواع چای در دنیا، کاتچین بیشتری دارد.

چند هفته قبل از برداشت ماچا، بر روی گیاه، پوششی انداخته می‌شود تا مانع رسیدن نور خورشید شود. این کار منجر به تولید سبزینه و روشن شدن رنگ گیاه می‌شود وسبزینه به طور طبیعی سم وفلزات سنگین را از بدن دفع می کند.

از مهمترین خواص چای آنتی اکسیدان داخلش است که به پیشگیری از سرطان کمک می کند.چای سلامت قلب را افزایش میدهد،خطر سکته مغزی را کم میکند،دردرمان دیابت مفید است وفشارخون را پایین می آورد.اما با این وجود مصرف زیاد آن باعث ناراحتی معده و مشکلات گوارشی می شود ویا عوارض منفی کافیین ممکن است تپش قلب،بی قراری و بی تابی را به وجودآورد.

همیشه بایدبگذاریدچای خوب دم بکشد ومی توانید داخل آن ازانواع گیاهان معطربرای عطر بهتر و خوش طعم شدن آن کمک کرد.

در فروشگاه آیسان قوری شیشه ای ضدحرارت که فیلتر داخلی آن استیل وضدزنگ است وساخت کشور تایوان ، وهمچنین قوری تمام استیل که دارای دستگیره عایق حرارت وساخت کشور ترکیه است را میتوانید مشاهده و خریداری کنید وچای دلپذیر خود را دراین قوری ها دم کنید و نوش جان کنید.

دربرخی از قسمت های این مقاله از مطالب ویکی پدیا کمک گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *