انواع چاقو و کاربرد های آن

داشتن یک چاقو تیز که نوع آن به درستی انتخاب شده و برای آن کار شکل مناسبی داشته باشد و بیشترین کنترل را روی آن داشته باشیم، باعث می شود راحت تر و امن تر آشپزی را انجام بدهیم . ممکن است با یک چاقو همه کارها را بتوانیم انجام بدهیم ولی مطمئنا با چاقو مناسب راحت تر، سریع تر، ایمن تر و به بهترین شکل آن را انجام می دهیم.

1. چاقو سرآشپز Chef’s Knife

امکان ندارد در خانه ای آشپزی شود و این چاقو در کشو آن آشپزخانه نباشد. یک چاقو ساده و همه کاره که راه انداز هست و کارهای اولیه آشپزی مثل برش و خرد کردن را به خوبی انجام می دهد.

این چاقو در سایز های مختلف در بازار هست ولی معمولا از سایز بزرگ استفاده می شود که با آن بتوان هم گوشت و هم سبزیجات رو به راحتی خرد کرد و چون وزن تقریبا سنگینی دارد برای خرد کردن احتیاج به فشار و انرژی کمتری هست.

2. چاقو سبزیجات Paring Knife

این چاقو مخصوص پوست کندن میوه و تراشیدن پوست سیب زمینی و هسته در آوردن میوه ها و همین طور خرد کردن سبزیجات هست، این چاقو برای تمیز کردن میگو هم بسیار مناسب هست و همچین برای در آوردن تخم فلفل دلمه ای بسیار مفید است.

3. چاقو پوست کن Bird’s Beak Paring Knife

سر این چاقو به نوک پرنده ها شباهت دارد. این چاقو برای تزئینات با میوه و سبزیجات استفاده می شود و می توان به صورت لایه های نازک برش داد.

4. چاقو مخصوص استخوان Boning Knife

یکی از سخت ترین و وقت گیرترین کارها در آشپزی ، جدا کردن استخوان و تیغ های مرغ و ماهی و گوشت است . این کار اگر با چاقو مخصوص انجام نشود هم طولانی تر و هم با دقت کمتری انجام می شود و باعث می شود مجبور شویم مقداری گوشت و مرغ و ماهی را همراه استخوان و تیغ دور بریزیم. این چاقو به خاطر نوک تیزش باعث میشود توجه و دقت بیشتری در این کار داشته باشیم.

5.چاقو نان Bread Knife

این چاقو بلند با دندانه های تقریبا درشت برای نان های تازه ای که احتمال خرد شدن و له شدن آنها وجود دارد استفاده می شود. همچنین برای کیک و گوشت های بسیار نازک هم استفاده می گردد.

6. چاقو قصابی Butcher Knife

برای بریدن تکه های بزرگ و مرتب مثل تکه های گوشت ، هندوانه ، خربزه ، آناناس و … بهترین گزینه است

7. چاقو حکاکی Carving Knife

موقع پخت مرغ شکم پر و یا بوقلمون درسته ، این چاقو به کمک شما می آید تا برای اعضا خانواده و مهمان ها بتوانید تکه های تمیز و مرتب از آن ها ببرید و سرو کنید.

8. چاقو پنیر Cheese Knife

اگر اهل تست انواع پنیر باشید حتما با این چاقو با سوراخ های با مزه اش آشنا هستید. این سوراخ ها برای این است که موقع برش پنیر به چاقو نچسبد و مانع از خرد شدن پنیر می شود. معمولا نوک این چاقو گرد هست که بتوان با آن پنیر را روی نان بمالیم.

9. ساطور Meat Cleaver

یکی از معروف ترین چاقو ها که همه آن را به تیز بودن و توانایی بریدن استخوان می شناسند.

10. چاقو سانتوکو Santoku Knife

این چاقوی زیبای ژاپنی شبیه به چاقوی سرآشپز هست با این تفاوت که کوتاه تر و نازک تر شده است و اصطکاک آن با مواد غذایی بسار کمتر می باشد.

11. چاقو سالمون Salmon Knife

کسانی که سوشی درست می کنند بیشتر با این چاقو آشنایی دارند . این چاقو بلند و نازک برای جدا کردن پوست ماهی و گرفتن فیله مخصوصا برای درست کردن سوشی استفاده دارد.

12. چاقو استیک Table Knife or Steak Knife

این چاقو مخصوص آشپزی نیست بلکه برای غذا خوردن است آن هم از نوع استیک لذیذ، این چاقو برای بریدن استیک و همچنین سالاد روی میز غذا خوری استفاده می شود.

13. چاقو خردکن Mincing Knife

برای خرد کردن در ابعاد بسیار ریز گوشت و سبزیجات بهترین گزینه است.

14. چاقو تزئینات Decorating Knife

دنده های این چاقو به صورت زیگ زاگ هست و می توان میوه ها و سبزیجات را به صورت زیبا برش داد و در تزیین غذا و سالاد استفاده کرد.

15. چاقو گوجه Tomato Knife

یکی از با مزه ترین چاقو ها ، چاقو گوجه هست. این چاقو برای برش گوجه بدون له شدن استفاده می شود و چنگک نوک آن برای انتقال دادن برش ها از تخته به بشقاب هست بدون اینکه آسیب ببینند. این چاقو برای مرکبات هم قابل استفاده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *